Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Porsche 911 Dakar 2023: idealny nie tylko do Afryki

przez Posted on 0 No tags 0

Porsche 911 to kultowy model sportowego samochodu, który wzbudza zachwyt miłośników motoryzacji od wielu lat. W ciągu swojej długiej historii 911 był poddawany różnym modyfikacjom, aby dostosować go do różnych dyscyplin sportowych. Jedną z takich modyfikacji był Porsche 911 Dakar, który został zaprojektowany z myślą o rajdach terenowych. W 2023 r. premierę miała najnowsza wersja tego kultowego samochodu.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Porsche 911 Dakar zadebiutował w 1984 roku na słynnym rajdzie Dakar. Zaprojektowany przez wyjątkowo utalentowanego inżyniera, Rolanda Kussmaula, samochód został przygotowany do jazdy w trudnym terenie, charakterystycznym dla rajdów terenowych.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Jakie było Porsche 911 Dakar z 1984 r.?

Porsche 911 Dakar był wyposażony w mocny silnik typu boxer o pojemności 3,2 litra i mocy 230 KM, który zapewniał mu wysoką dynamikę i świetne osiągi. Samochód był także wyposażony w systemy ochrony przed uszkodzeniami, takie jak specjalne osłony podwozia i zabezpieczenia przed kamieniami.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego auta był specjalny układ zawieszenia, który zapewniał doskonałą przyczepność na trudnym terenie. Zawieszenie zostało zmodyfikowane w taki sposób, że samochód mógł radzić sobie z nierównymi drogami i przeszkodami, które często występują na trasach rajdowych.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Porsche 911 Dakar okazał się bardzo skutecznym samochodem w rajdach terenowych. W 1984 roku, podczas swojego debiutu na rajdzie Dakar, samochód zajął 7. miejsce w klasyfikacji generalnej. W kolejnym roku Porsche 911 Dakar zajął już drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a w 1986 roku udało mu się zdobyć pierwsze miejsce.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Dziś Porsche 911 Dakar jest uważany za kultowy samochód sportowy i cieszy się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Mimo że auto było produkowane tylko przez kilka lat, jego wyjątkowy design i charakterystyczne cechy zapadły w pamięci miłośników motoryzacji na zawsze.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Nowe Porsche 911 Dakar

W 2023 r. Porsche pokazało nowy model 911 Dakar, który napędza silnik biturbo o pojemności 3.0 i mocy 480 KM. Maksymalny moment obrotowy to 570 Nm. Osiąga tej jednostki są niesamowite: na przyspieszenie do „setki” auto potrzebuje 3.4 sekundy; prędkość maksymalna to 240 km/h, co jest pochodną zastosowania opon terenowych Pirelli Scorpion All Terrain Plus o głębokości bieżnika 9mm i specjalnych wzmocnieniach.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić użytkowanie tego auta offroad, prześwit został zwiększony o 50 mm względem Carrery. Co więcej, w razie potrzeby można go zwiększyć o kolejne 30 mm. tryb Rallye Launch Control odpowiada za przyspieszenie na nawierzchniach takich, jak piasek oraz zezwala na około 20-procentowy poślizg kół.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Jako że auto to jest kontynuatorem uczestnika i zwycięzcy rajdu Dakar, dostępne jest z opcjonalnym pakietem Rallye Design, na które składa się dwubarwne malowanie w kolorze białym i niebieskim, numer wyścigowy na panelach drzwi, klatka bezpieczeństwa z tyłu, sześciopunktowe pasy i gaśnica. Dodatkowe wyposażenie obejmuje też kosz dachowy z dodatkowymi reflektorami, kanister, maty trakcyjne, składana łopata czy namiot dachowy.

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Kierownica GT została pokryta antypoślizgowym materiałem Race-Tex. Uwagę w kabinie zwracają również elementy ozdobne ze szczotkowanego aluminium w kolorze czarnym oraz plakietka limitowanej edycji po stronie pasażera. Całości dopełniają w pełni kubełkowe fotele wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP).

Porsche 911 Dakar

porsche.com

Cena tego auta, którego powstanie tylko 2500 egzemplarzy, to 1 189 000 zł.

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *