Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

São Paulo: biznesowe centrum Brazylii

przez Posted on 0 No tags 0

São Paulo to jedno z tych miejsc, które zawsze chciałem odwiedzić. Teraz przy okazji naszej podróży do Brazylii wreszcie miałem okazję zobaczyć to jedno z najludniejszych miast świata i jestem pod jego ogromnym wrażeniem. Jest bardzo eklektyczne, a jednocześnie bardzo inkluzywne. Kto raz tu przejechał, będzie chciał wracać.

São Paulo

📸 Wikipedia

São Paulo – kilka słów o historii miejsca

Miasto zostało założone nieduża osada w XVI w. przez jezuitów. Od początku XIX w. było stolicą prowincji, ale jego największy rozwój przypada na koniec XIX w. i cały XX w. Impulsem do rozwoju było doprowadzenie do miasta – ówczesnego światowego centrum handlu kawą – kolei żelaznej w 1867 r.

Obecnie przeważa nowoczesna zabudowa wielkomiejska i nie ma tu zbyt wielu zabytków. 12-milionowe São Paulo jest siedzibą największego brazylijskiego uniwersytetu i trzech pomniejszych, dwóch portów lotniczych, a także kilku perełek architektury współczesnej, m.in. wieżowca Mirante do Vale czy Museu de Arte de São Paulo.

São Paulo to też bogate życie nocne – liczne kluby, restauracje i bary otwierają swoje podwoje wieczorem i zapewniają szampańską zabawę do białego rana.

Last but not least warto wspomnieć o tym, że São Paulo to brazylijskie centrum biznesowe, w którym najbogatsi przemieszczają się dość nietypowymi taksówkami… a konkretnie helikopterami.

Co warto zobaczyć?

Co prawda spędziłem tu tylko kilka dni, więc zapewne nie widziałem nawet małej części atrakcji São Paulo, ale kilka rzeczy przykuło moją uwagę. Oto one:

Park Ibirapuera

To największy park miejski o powierzchni 1,5 km2. Najczęściej odwiedzany przez mieszkańców i turystów, którzy uprawiają tutaj jogging, jeżdżą na rowerach i na rolkach, a także po prostu spacerują.

Centrum miasta

To jedyna część São Paulo, w której zachowały się jeszcze budynki z XVIII w. Zwłaszcza polecam Teatro Municipal, które łączy w sobie barok i sztukę nowoczesną. Warto zobaczyć też katedrę da Sé, która jest najstarszą świątynią w całej Brazylii.

Mecz piłki nożnej z udziałem jednej z lokalnych drużyn

W Brazylii piłka nożna to sport narodowy, nie ma więc nic dziwnego w tym, że São Paulo ma aż trzy drużyny piłkarskie, które walczą o miano najlepszego lokalnego klubu. Są to Corinthians, Palmeiras i FC São Paulo. Warto wybrać się na mecz którejkolwiek z drużyn, aby poczuć klimat sportowego święta.

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *