Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Sztuka Magdaleny Abakanowicz: dobra inwestycja

przez Posted on 0 No tags 0

Jakiś czas temu miałem okazję być w Desie, gdzie miałem okazję podziwiać sztukę współczesną. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie prace Magdaleny Abakanowicz i to jej chciałbym poświęcić mój dzisiejszy wpis. Po pierwsze dlatego, że była to naprawdę wspaniała artystka. Po drugie dlatego, że już niedługo odbędzie się aukcja jej prac. A po trzecie dlatego, że sztuka współczesna to doskonała lokata kapitału.

📸 Kontrola – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Magdalena Abakanowicz: więcej niż twórczyni abakanów

Większości z nas nazwisko Magdaleny Abakanowicz kojarzy się przede wszystkim z abakanami, czyli monumentalnymi przestrzennymi konstrukcjami, do których wykonania wykorzystywała różnego rodzaju tkaniny, a także kamienie, drewno i brąz.

📸 Subjectiveart – Praca własna, CC BY-SA 4.0,

Abakanowicz urodziła się w podwarszawskich Falentach w 1930 r. jako córka szlachcianki i potomka polskich Tatarów. Początkowo nic nie zapowiadało, że Magdalena zostanie artystką – w młodości interesowała ją przede wszystkim lekkoatletyka, w której odnosiła spore sukcesy: w 1947 r. w mistrzostwach Polski zdobyła złoto w sztafecie 100-100-200-500 metrów, a w 1948 r. srebro w sztafecie 4 x 200 metrów.

📸 Autorstwa Iwona Demko i Agata Zbylut – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Jednak to sztuka stała się jej miłością na całe życie – Abakanowicz ukończyła warszawską ASP i sopocką PWSSP. Szybko dała się poznać jako twórczyni unikatowego stylu – jej abakany, o których napisałem wcześniej stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Abakanowicz z technik tkackich w swoich pracach zaczęła korzystać w latach 60-tych. Udowodniła, że kompozycje wykonane z tkanin artystycznych nie muszą być płaskie. Jej przestrzenne rzeźby tkaninowe wykorzystywały m.in. powrozy, wełnę, len, nici czy sizal – artystka była zafascynowana różnorodnością faktur, jakie mogła uzyskać w swoich rzeźbach dzięki wykorzystaniu różnych materiałów.

📸 Radomil – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Dziś nieżyjąca od 4 lat Magdalena Abakanowicz to jedna z ikon polskiej sztuki współczesnej i rzeźbiarka, którą zna cały świat. Oprócz abakanów, ma na koncie wiele rzeźb wykonanych m.in. z brązu, granitu czy żeliwa, a jej prace znajdują się największych miastach świata.

Aukcje prac Magdaleny Abakanowicz w Desie

Już niedługo w Desie odbędzie się aukcja prac Magdaleny Abakanowicz; do kupienia są cztery rysunki z późniejszego etapu jej twórczości. Jeśli jesteście zainteresowani taką lokatą kapitału, zajrzyjcie koniecznie na stronę Desy

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *