Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

5 rzeczy, których nie wiedzieliście o krawatach

przez Posted on 1 No tags 4

Pewnie niejeden i niejedna z was zadawało sobie pytania o sens noszenia krawata. Ten element męskiej garderoby ma znaczenie tylko i wyłącznie ozdobne, ale nie zawsze tak było. Wiązane na szyi chusty, od których wywodzi się nasz dzisiejszy bohater, nosili już w III w. p.n.e. żołnierze Teraktowej Armii cesarza Qin Shi Huang. Dlatego dziś przygotowałem dla Was kilka ciekawostek o tej części odzieży.

Pochodzenie nazwy

Gdy w 1660 r. król Francji Ludwik XIV dokonywał przeglądu wojsk, jego uwagę przykuły kolorowe jedwabne chusty, noszone przez najemników chorwackich. Spodobały się one Ludwikowi XIV na tyle, że regiment nazwał Royal Cravattes. Było to nawiązanie do francuskiego słowa Croate, brzmiącego podobnie do cravatte. Moda na noszenie chusty przyjęła się – król miał nawet swojego człowieka od krawatów, noszącego dumne miano cravatier.

fot. Marcin Łuniewski

Wiązanie krawata

Jest wiele sposobów wiązania krawata, a elegancki mężczyzna powinien znać co najmniej kilka z nich. Najpopularniejsze z nich (moim zdaniem) to węzeł windosorski, węzeł „prosty” (four in hand) i węzeł typu „albert”. Ten pierwszy lubią szczególnie politycy, ale nie zawsze wygląda to dobrze, ponieważ „windsor” najlepiej prezentuje się na długiej, smukłej szyi, a politycy rzadko kiedy mogą się takową pochwalić 😉 Mój faworyt to węzeł „prosty”.

fot. Marcin Łuniewski

Dzień bez krawata

Pośród świąt nietypowych znajduje się „Dzień bez krawata”. Obchodzimy go 2 czerwca, więc jeśli pracujecie w miejscu wymagającym noszenia tego elementu męskiej garderoby, 2 czerwca możecie zostawić krawat w domu.

Ewolucja krawatów

Przez długi czas chustka na męskiej szyi funkcjonowała w praktycznie niezmienionej formie. Ale w XX w. czas przyspieszył, a wraz z nim również ewolucja krawata. Na początku wieki miał on formę zbliżoną do dzisiejszej, ale był o wiele krótszy. Wynikało to ze sposobu noszenia spodni. Dziś krawaty zazwyczaj mają około 140 cm długości i 7-9 cm szerokości.

fot. Marcin Łuniewski

Najlepsze krawaty świata

Marek krawatów jest wiele, więc wybór jest bardzo szeroki, ale jest kilka brandów, których nazwę warto zapamiętać i przy okazji zakupić jeden czy dwa krawaty. To m.in. Turnbull & Asser (koszt jednej sztuki to od 600 złotych wzwyż, nosili je Churchill, Reagan czy Bush), E. Marinella (luksusowe krawaty od 1000 złotych) czy Passaggio Cravatte (jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie potrafią zrobić 7-folda czyli najbardziej prestiżowy i najkosztowniejszy krawat).

fot. Marcin Łuniewski

1 Response

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.