Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Brunello Cucinelli: filozof w świecie mody

przez Posted on 0 No tags 0

Tym, co najbardziej lubię w pisaniu bloga jest możliwości zdobywania nowej wiedzy na temat luksusowych marek, wyjątkowych miejsc czy niesamowitych przedmiotów. Markę Brunello Cucinelli znałem od jakiegoś czasu, ale dopiero pisząc dla Was ten tekst dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o założycielu tego brandu.

brunellocucinelli.com

Brunello Cucinelli: filozof, filantrop i projektant

Cucinelli to jedna z tych postaci świata mody, która ma bardzo ciekawą historię. Urodzony w 1953 r. w Castel Rigone nieopodal Perugii w Umbrii, wychowywał się bez elektryczności i bieżącej wody. Początkowo swoją przyszłość wiązał z inżynierią, ale mając 24 lata porzucił formalną edukacją i zajął się samodzielną nauką filozofii – dużo czytał i jeszcze więcej rozmyślał. Jego ówczesne lektury to m.in. pisma Kanta, Rousseau czy  Marka Aureliusza. Zresztą, wchodząc na jego stronę internetową, od razu natkniecie się na cytat z tęgo pierwszego: “Beauty is the symbol of the morally good”. To dość zaskakujące, że marka modowa cytuje filozofa, nieprawdaż?

brunellocucinelli.com

W jednym z wywiadów Cucinelli opowiadał, jak wpadł na pomysł, który stał się zaczątkiem jego modowej kariery. Otóż pewnego dnia w 1977 r., siedząc w barze, zobaczył jaskrawo kolorowe bawełniane swetry Bennettona i pomyślał: “dlaczego nie kaszmirowe?”. Od znajomego pożyczył 20 kilo kaszmiru i obiecał zapłacić, gdy sprzeda pierwszą partię swetrów. Rok później założył własną firmę. Gdy w 2012 r. wprowadzał ją na giełdę, jego majątek szacowano na ponad 1 miliard dolarów.

brunellocucinelli.com

Miłość do ludzi i filozofii została w Cucinellim na dobre. Od lat jest znany ze swojej działalności charytatywnej – w 2018 r. sprzedał 6% udział w firmie tylko po to, by przekazać 100 milionów dolarów na zbożne cele. Warto wiedzieć, że 20% zysku ze sprzedaży to darowizny na rzecz różnych instytucji, dzięki czemu wiele dzieł sztuki w jego rodzinnej Umbrii zostało poddanych renowacji.

brunellocucinelli.com

Luksusowa moda z najwyższej półki

44 lata później Cucinelli nadal pracuje z kaszmirem – co roku osobiście podróżuje do Mongolii, aby tam kupować go bezpośrednio od producentów. Oczywiście asortyment firmy jest znacznie szerszy. W ofercie firmy znajdziecie odzież, buty i dodatki dla mężczyzn, kobiet i dzieci, a także wyposażenie domu, akcesoria podróżne oraz świece i zapachy do domu.

brunellocucinelli.com

Co istotne, choć Brunello Cucinelli to marka luksusowa, jej właściciel pamięta o swoich filozoficznych korzeniach i wierzy w “kapitalizm z ludzką twarzą”, a zarobionymi pieniędzmi chętnie się dzieli z innymi. Jego firma ufundowana jest na wartościach – szacunku do swojej i cudzej ciężkiej pracy, etycznym postępowaniu w biznesie i poszukiwaniu piękna we wszystkich jego przejawach.

brunellocucinelli.com

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.