Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

McLaren Speedtail: tak szybki, że wyprzedza swoje czasy

Dawno nie pisałem nic o szybkich i pięknych samochodach, dlatego dziś chciałbym poświęcić kilka zdań wyjątkowemu samochodowi, czyli McLarenowi Speedtail. Co prawda auto to miało swoją premierę jakiś czas temu, ale dopiero w tym roku pierwsze Speedtaile z limitowanej do 106 egzemplarzy serii zjeżdżają z taśmy i trafiają do szczęśliwców, którzy mieli wystarczająco zasobne portfele, żeby zakupić sobie ten niesamowity wóz.

McLaren Press

Najszybszy poza torem

McLaren Speedtail jest najszybszym samochodem dopuszczony do ruchu poza torem. Jego prędkość maksymalna to aż 403 km/h – taką prędkość osiągnął prototyp McLaren Hyper-GT XP2 na pasie startowym Johnny Bohmer Proving Grounds w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie.

McLaren Press

Za tak świetne osiągi odpowiada hybrydowy układ napędowy (benzynowe i podwójnie doładowane V8 + silnik elektryczny) o niesamowitej mocy aż 1070 koni mechanicznych. Jego momentu obrotowy to 1150 Nm. To zdecydowanie najszybsze pozatorowe auto z Woking, jakie kiedykolwiek zostało dopuszczone do jazdy poza torem.

McLaren Press

Co ciekawe, Speedtail potrzebuje mniej niż 13 sekund, żeby na prędkościomierzu pokazały się… trzy paki! Robi to aż o 0,6 s. szybciej niż Bugatti Chiron.

McLaren Press

Kierowca siedzi… w środku

Wnętrze kabiny przypomina kokpit, w którym kierowca siedzi w środku i nieco z przodu. Co ciekawe, w aucie jest miejsce dla dwóch pasażerów – jednego po lewej i jednego po prawej stronie kierowcy. Rzeczywiście, Speedtail jest “like no other” (jak żaden inny), więc hasło reklamowe modelu pasuje jak ulał.

McLaren Press

Kosmiczne nadwozie

Speedtail wygląda nieziemsko – i to nie tylko w sensie figuratywnym, ale też zupełnie dosłownym. Długie na ponad 5 metrów auto ma bardzo aerodynamiczną sylwetkę, która kojarzy się raczej z latającym pojazdem samego Batmana niż z autem jeżdżącym po drogach publicznych. Aby ograniczyć opory, auto pozbawiono lusterek bocznych – zamiast tego ma dwie wysuwające się kamery. O aerodynamikę dbają też specjalne osłony kół.

McLaren Press

Akumulatory z przyszłości motoryzacji

Speedtail jest niezwykle zaawansowany jeśli chodzi o napęd elektryczny, będący częścią hybrydowego układu. Akumulatory są lekkie (ok. 30 kilogramów), mają ogromną moc szczytową (270 kW) i są chłodzone rzadkim olejem o właściwościach izolacyjnych.

McLaren Press

Cena tego auta w opcji standard (hahaha) to 9 000 000 zł.

McLaren Press

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *