Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Piękna Apulia

przez Posted on 0 No tags 2

Mimo iż tegoroczne wakacje były inne niż wszystkie poprzednie, a ja nie podróżowałem tyle, ile zazwyczaj udało mi się odwiedzić dwa piękne regiony. Pierwszy z nich – hiszpańską Majorkę – opisałem w jednym z poprzednich tekstów. Dziś czas na włoską Apulię, która urzekła mnie krajobrazami, przyrodą, pięknymi plażami, wyśmienitym jedzeniem i doskonałym winem.

Apulia – garść informacji o regionie

Apulia (wł. Puglia) jest położona w południowej części Półwyspu Apenińskiego. To region, którego zajmuje cały “włoski obcas”, a także tereny bezpośrednio nad nim, czyli “ostrogę”. Krajobraz jest tu pagórkowaty, w centralnej części znajduje się wyżyna Le Murge, na północy zaś nizina Tavoliere.

Region podzielony jest na sześć prowincji: Bari (stolica), Tarent,  Brindisi, Foggia, Barletta-Andria-Trani i Lecce. W czasach Wielkiej Grecji (w skład której wchodziła Apulia), najważniejszym miastem był Tarent; to z niego pochodził poeta Horacy. Utrzymuje się głównie z rolnictwa (oliwki, winorośl, len) i turystyki (ponad 730 km wybrzeża położonego nad Adriatykem i Morzem Jońskim). Do dziś widoczne są tu wpływy starożytnej kultury greckiej, a w niektórych częściach regionu ludzie posługują się dialektem Griko.

Na koniec tej części wspomnę o jeszcze jednej rzeczy: to właśnie tu produkowane jest słynne Primitivo di Puglia, czyli wino, którego bazą jest szczep primitivo uprawiany właśnie w tym regionie.

Ciekawe miejsca w Apulii

Poniżej zrobiłem dla Was zestawienie miejsc, które koniecznie powinniście odwiedzić będąc w Apulii. Miałem okazję przebywać w każdym z nich podczas tegorocznej wizyty w regionie i muszę powiedzieć, że absolutnie mnie urzekły.

Bari

Położona nad Adriatykiem stolica regionu to zdecydowanie najpiękniejsze miasto tej części Włoch. Co ciekawe polskie miasta partnerskie Bari to Szczecin i Słupsk. Bari jest nie tylko stolicą, ale też dużym portem pasażerskim (połączenia z Grecją, Chorwacją i Czarnogórą) i handlowym.

Co warto dowiedzieć: Zamek Fryderyka Szwabskiego, katedra San Sabino i bazylika San Nicola.

Lecce

Barokowa zabudowa tego miasta, a także jej zabytki z czasów rzymskich przyczyniły się do tego, że Lecce uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch. Nie bez kozery o tej miejscowości często mówi się “Florencja południa”.

Co warto odwiedzić: Bazylika Santo Croce, rzymski amfiteatr i Pałac Biskupi, a także którąkolwiek z tutejszych winiarni (zamawiajcie Primitivo di Manduria).

Nardo

Nieduże, acz urokliwe miasteczko znane przede wszystkim ze względu na znajdujący się tu idealnie wyprofilowany tor samochodowy (nie trzeba korzystać z kierownicy, bo auto samo skręca). To właśnie tutaj rekord prędkości bił Bugatti Veyron Super Sport (435 km/h).

Gallipoli

Nazwa dobrze znana fanom filmów z Melem Gibsonem, ale to nie o to Gallipoli chodzi (w filmie mowa o tureckim półwyspie o tej samej nazwie). Apulijskie Gallipoli to nieduże portowe miasteczko, w którym miło i leniwie spędza się czas.

Polignano a Mare

Last but not least, chciałbym poświęcić kilka słów miasteczku Polignano a Mare i znajdującą się tam restaurację Grotta Pallazese. Ten mieszczący się w skałach lokal znany jest z przepięknych widoków, romantycznej atmosfery i wspaniałego jedzenia.

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *