Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Breguet: luksusowe zegarki z historią

przez Posted on 0 No tags 1

Dawno nie pisałem nic o zegarkach, dlatego dziś postanowiłem przybliżyć Wam historię marki Breguet i jej twórcy – Abrahama-Louisa Bregueta, a także zaprezentować trzy – moim zdaniem – najciekawsze zegarki od Bregueta: Marine Tourbillon Équation Marchante 5887, Classique 7137 i Classique 7337.

Abraham-Louis Breguet – zegarmistrzowski geniusz

Breguet to marka o ponad 250-letniej historii, która dziś należy do Swatch Group.  Założył ją w 1775 r. Francuz Abraham-Louis Breguet – właśnie wtedy otworzył on swój pierwszy zakład zegarmistrzowski na Quai de L’Horloge w Paryżu. Jest to jedna z najstarszych manufaktur produkujących zegarki.

Breguet – uznawany za zegarmistrza wszechczasów – był prawdziwym geniuszem: nie tylko udoskonalił wymyślony przez Perreleta automatyczny naciąg „perptuelle”, ale też dał światu tourbillon, czyli skomplikowany mechanizm, który wyrównuje błędy pozycyjne chodu zegarka, wynikające z wpływu grawitacji. Jego dziełem jest też „sprężyna Bregueta”, czyli udoskonalona sprężyna balansu, czy zegarek „montre a tacte” informujący o godzinie bez konieczności wyjmowania go z kieszeni.

Breguet żył w bardzo burzliwych czasach – Rewolucja Francuska i wszystko, co po niej nastąpiło nie sprzyjało spokojnemu życiu. A jednak nasz bohater umiał się tak ustawić, że tworzone przez niego zegarki kupowali wszystkich, których było na to stać. Wśród jego klientów była Maria Antonina, i Ludwik XVI, i Talleyrand i rodzina Napoleona.

Po śmierci Bregueta jego manufakturę przejął syn, a w 1870 r. trafiła w ręce angielskiego zegarmistrza Edwarda Browna. Od 1976 r. Breguet ma swoją siedzibę w Szwajcarii, a od 1999 r. jest częścią Swatch Group. Zegarki tej marki nosili Winston Churchill, Lew Tołstoj czy Jan Kulczyk, a do dziś cieszą się nimi Nicolas Sarkozy czy Dmitrij Miedwiediew.

Poniże znajdziecie zestawienie trzech zegarków, na które – moim zdaniem – warto zwrócić uwagę.

Marine Tourbillon Équation Marchante 5887

To nowy model z 2020 r., który łączy odważną, sportową estetykę ze skomplikowanym mechanizmem i ręcznym zdobieniem. Zegarek posiada tourbillon, wskazanie równania czasu i wieczny kalendarz.

fot. Bregeuet.com

fot. Bregeuet.com

fot. Bregeuet.com

Classique 7137

Ten klasyczny model jest dostępny w ofercie od dawna, a w 2020 r. został odświeżony. Jego wyróżnikiem są giloszowane tarcze: na tarczy datownika (damier), na wskaźniku rezerwy (panier maillé) i na cyferblacie (clous de Paris). Zegarek posiada werk automatyczny na bazie kalibru 502.3.

fot. Bregeuet.com

fot. Bregeuet.com

fot. Bregeuet.com

Classique 7337

To jest chyba mój ulubiony model, bo klasykę przełamuje stylistyczna ekstrawagancja. Również tutaj mamy ciekawy zestaw giloszy: grain d’orge (skala godzinowa), clous de Paris (centrum) i damier (tarczka małej sekundy). Kaliber to 502.3 QSE1.

fot. Bregeuet.com

fot. Bregeuet.com

fot. Bregeuet.com

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *