Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Podwarszawska rezydencja w stylu dworku szlacheckiego

przez Posted on 0 No tags 2

Niedawno w ofercie mojej firmy Crystal House pojawiła się bardzo ciekawa oferta: rezydencja w stylu późnego dworu szlacheckiego. Pokażę Wam ją dziś i co nieco opowiem o tym rodzaju budownictwa.

fot. Crystal House

Krótko o historii

Dworki szlacheckie były rodzinnymi gniazdami mniej zamożnej szlachty. Stawiane zazwyczaj na obszarach wiejskich składały się z dwóch części: mieszkalnej i gospodarczej. Pierwsze dworki na terenie ówczesnej Rzeczpospolitej zaczęły powstawać w epoce renesansu, a ostatnie – przed II wojną światową. Z ciekawostek: w takim domu na świat przyszedł Chopin czy Mickiewicz (który później opisał go w swojej epopei „Pan Tadeusz”), a ten typ siedziby szlacheckiej sławiła Orzeszkowa w „Nad Niemnem” czy Sienkiewicz w „Potopie” (dom Bilewiczów). Dziś na terenie Polski, ale też i Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji jest kilka tysięcy takich dworów, ale tylko nieznaczna część z nich jest w dobrym stanie.

fot. Crystal House

fot. Crystal House

Architektura

W swojej najczystszej wiejskiej formie dwory to zazwyczaj parterowe budynki z drewna na murowanym fundamencie, z gankiem kolumnowym, często zwieńczonym tympanonem. Dach jest kryty gontem, spadzisty i łamany (tzw. dach polski), a układ pomieszczeń symetryczny. Dwór był samowystarczalny – posiadał wszystkie pomieszczenia konieczne do życia, nawet własną malutką kaplicę! Otaczał go ogród.

Oczywiście, z biegiem czasu dwory co zamożniejszej szlachty zaczęto budować w całości jako budynki murowane pokryte dachówką. Zindywidualizował się też styl architektoniczny, a za wygląd rezydencji coraz częściej odpowiadali zagraniczni projektanci.

fot. Crystal House

fot. Crystal House

Rezydencja pod Warszawą

Rezydencja pod Warszawą, którą chcę Wam dziś pokazać, została zbudowana w sposób nawiązujący do tej bogatszej, murowanej wersji. To luksusowa posiadłość, której architektura łączy w sobie założenia wiejskiej posiadłości szlacheckiej i styl włoski (twórcy inspirowali się klasycystycznym pałacem Villa Rotonda). Jej ogromną zaletą jest bliskość stolicy dzięki położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie trasy S8.

fot. Crystal House

Wnętrze jest bardzo przestronne i funkcjonalne. Starannie dobrano elementy wykończeniowe takie jak sztukaterie, oświetlenie, granitowe schody z ręcznie kutą żeliwną balustradą, marmurowe portale kominkowe czy drewniane drzwi z ozdobnymi koronami.

fot. Crystal House

fot. Crystal House

Na powierzchni liczącej ponad 1000 m2 znajduje się część reprezentacyjna z salonem, kuchnią, jadalnią, oranżerią i hallem, część gospodarcza z garażem, kotłownią, magazynkiem i psiarnią oraz część prywatna z trzema sypialniami (w tym jedna z łazienką en suite i garderobą), dwoma gabinetami i pokojem gościnnym. Jest też oddzielne mieszkanie z salonem i dwoma sypialniami, do którego prowadzi osobne wejście z klatki schodowej.

fot. Crystal House

fot. Crystal House

Dom położony jest na zadbanej działce o powierzchni 1 hektara.

Cena? 6 000 000 złotych.

fot. Crystal House

fot. Crystal House

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *