Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

7 ciekawostek o Monako

przez Posted on 0 No tags 4

Bardzo lubię Monako. To drugie najmniejsze państwo świata (po Watykanie) jest kwintesencją luksusu w pięknych okolicznościach przyrody. Fantastyczne widoki, Morze Śródziemne, sklepy najlepszych marek i niesamowite jachty to tylko kilka tutejszych atrakcji. Ale dziś nie będę pisał o tym, co warte zobaczenia, ale o tym, czego mogliście nie wiedzieć.

1. Od pewnego czasu Monako utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Ale był taki czas, że głównym źródłem przychodu dla budżetu były liczne kasyna. Być może dlatego już od lat 70 XVIII w. Monako jest państwem wolnym od podatków.

2. Monako nie ma własnego wojska. Za obronność tego małego państwa odpowiada Francja.

3. Rządząca Monako rodzina Grimaldich po raz pierwszy wstąpiła na tron w 1297 r. i od tamtego czasu rządzi tu nieprzerwanie. Tym samym jest najdłużej panującą dynastią w Europie.

4. W Monako nie ma lotniska – to państwo o powierzchni 2 kmjest po prostu za małe. Natomiast jest tu wiele lądowisk dla helikopterów, które podobno lądują tu średnio co 20 minut.

5. Codziennie liczba osób przebywających w Monako podwaja się, gdy do pracy przybywają tu obywatele Francji i Włoch. Z 40 tys. ludzi robi się 90 tys.

6. Ponad 30 proc. ludności Monako to milionerzy. Ale tylko ok. 6 tys. z blisko 40 tys. mieszkańców posiada tutejsze obywatelstwo. Reszta to świetnie sytuowane osoby z innych krajów.

7. Jedynym zasobem naturalnym Monako są… ryby. Pomimo tego dochód na mieszkańca jest najwyższe na świecie i wynosi 168 tys. dolarów na mieszkańca.

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.