Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Giełda na Wall Street: w królestwie bardzo dużych pieniędzy

przez Posted on 0 No tags 2

O tym, że „money makes this world go round” nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego podczas mojego niedawnego pobytu w Nowym Jorku zawędrowałem w okolice giełdy z myślą, aby zrobić kilka zdjęć i przygotować dla Was krótki artykuł o tym miejscu. W końcu luksus i pieniądze są nieodłącznie ze sobą związane. Będzie trochę historii i kilka ciekawostek, przydatnych każdemu przyszłemu wilkowi z Wall Street.

Buttonwood Agreement

Oficjalnie giełda nowojorska powstała w 1817 r., ale obrót akcjami odbywał się w okolicach Wall Street znacznie wcześniej. Już wcześniej pod rosnącym tam platanem zachodnim (ang. buttonwood) zbierali się handlowcy i pośrednicy. Po spektakularnym krachu biznesów nowojorskiego kupca Williama Duera w 1792 r. utworzyli oni Buttonwood Agreement, którego zadaniem było chronić tworzący się system obrotu papierami przed spekulacjami i lepiej go kontrolować. Porozumienie było zalążkiem giełdy.

Wall Street

Bardzo ciekawa jest geneza nazwy ulicy, przy której znajduje się giełda. W XVII w. Wall Street była północną granicą ówczesnego Nowego Amsterdamu (przemianowanego później na Nowy Jork). Początkowo znajdował się tu drewniany płot, później prawie 4-metrowa fortyfikacja, której zadaniem było bronić miasto przed atakami rdzennych mieszkańców, mieszkańców Nowej Anglii i Brytyjczyków. Tak więc nazwa wywodziłaby się od tej fortyfikacji, czyli angielskiego wall właśnie. Druga teoria jest taka, że źródeł należy szukać gdzie indziej – miałaby ona nawiązywać do Walonów, czyli Belgów posługujących się językiem francuskim, mieszkających w Nowym Amsterdamie.

Największa giełda na świecie

Dzienny obrót New York Stock Exchange to ponad 46,1 miliardów dolarów, a co sekundę ma tu miejsce 8 tys. zleceń kupna i sprzedaży. W 2015 r. notowanych tu było 1867 spółek, w tym tacy giganci jak General Electrics, General Motors czy Hewlett-Packard, a kapitalizacje giełdy wynosiła 16,61 bilionów dolarów. Giełda jest otwarta od poniedziałku do piątku między 15:30 a 22:00 czasu polskiego. Codziennie otwiera ją ktoś inny – polityk, celebryta czy gwiazda show-businessu.

Charging Bull

W grudniu 1987 r. w pobliżu giełdy pojawił się Szarżujący Byk (czyli Charging Bull). Miał on symbolizować siłę narodu amerykańskiego, dzięki której USA po raz kolejny podniesie się po kryzysie finansowym. Co ciekawe, autor rzeźby Arturo Di Modica nie uzgodnił swojego pomysłu z władzami miasta i ustawił monument w nocy pod ogromną choinką, bez żadnych zezwoleń. Był to jego prezent dla nowojorczyków.

Rzeźba stała się szybko popularna, dlatego władze, które ze względu na nielegalność całej operacji początkowo usunęły monument, pozwoliły po jakimś czasie na ustawienie byka w pobliskim parku Bowling Green Park. Byk stał się maskotką maklerów, a śmiałkowi, który dotknie jego byczych jąder podobno przynosi sukces finansowy.

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *