Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Patek Philippe: luksusowe zegarki z polskim rodowodem

przez Posted on 0 No tags 3

Patek Philippe to jedna z najsłynniejszych szwajcarskich marek zegarmistrzowskich. Jej zegarki noszą gwiazdy, celebryci, bogaci biznesmeni a nawet koronowane głowy. Jednak mało kto wie, że zegarki Patek Philippe nigdy nie powstałyby, gdyby nie powstanie listopadowe i związana z nim emigracja.

fot. patek.com

Początki

Wszystko zaczęło się w pierwszej połowie XIX w. Dwóch polskich emigrantów – Antoni Patek i Franciszek Czapek – znalazło się w Szwajcarii. Do emigracji zmusiło ich przegrane powstanie listopadowe. Obaj brali w nim udział, a Patek otrzymał nawet order Virtuti Militari. Czapek, który był z wykształcenia zegarmistrzem, dotarł do Szwajcarii nieco wcześniej niż Patek. Założył swoją pierwszą firmę z niejakim Moreau, ale już w 1839 r. wszedł w spółkę z Patkiem.

fot. patek.com

Luksusowa nisza

Na początku panowie przyjęli dość prosty model działania: gotowe mechanizmy umieszczali w pięknych, ozdobnych kopertach. Po jakimś czasie odkryli, że produkcja luksusowych czasomierzy dla polskiej arystokracji to naprawdę dochodowy biznes. Na kopertach umieszczali polskie motywy, np. wizerunek Kościuszki.

Jednak po kilku latach ich drogi rozeszły się: Czapek chciał prowadzić manufakturę, a Patek tworzyć najwyższej klasy zegarki. Patek połączył więc siły Francuzem Adrienem Philippem, twórcą mechanizmu naciągowego zegarka.

fot. patek.com

Królowa Wiktoria kupuje Patka

W 1851 r. po raz pierwszy użyto nazwy Patek Philippe. W tym samym roku zegarki marki pokazano na Wystawie Światowej w Londynie. Jeden z nich tak się spodobał królowej Wiktorii, że go kupiła. Firma zaś otrzymała złoty medal za swoje wyroby. To była najlepsza reklama: wyroby Patek Philippe stały się sławne na cały świat.

fot. patek.com

Opiekun zegarka

Zgodnie z hasłem reklamowym, nie można stać się właścicielem zegarka Patek Philippe, a jedynie przechowywać go dla następnych pokoleń. Nie może zatem dziwić, że są to zegarki z historią i to dosłownie. Firma twierdzi, że ma w swoich archiwach informacje na temat każdego zegarka Patek Philippe, który kiedykolwiek powstał. Każdy zegarek ma swój numer, a w specjalnej księdze odnotowywane są wszystkie zdarzenia z nim związane, np. sprzedaż czy naprawa. Jeśli więc ktoś sprzedaje Patka bez historii, mamy pewność, że to podróbka.

Na koniec, jeszcze jedna informacja: to właśnie Patek Philippe stworzył w 1868 r. pierwszy na świecie zegarek na rękę.

fot. patek.com

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *