Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Czy warto kupić pałac?

przez Posted on 1 No tags 10

Był taki czas, kiedy Polska usiana była dworkami, dworami i pałacami. Szlacheckie i magnackie rezydencje urzekały pięknem i dobrą architekturą. Niestety, rozliczne wojny doprowadziły do tego, że wiele z tych budowli zostało zniszczonych. Z kolei te, którym udało się przetrwać historyczne zawieruchy, często popadały w ruinę wskutek niewłaściwego zarządzania.

Tym bardziej warto zwracać uwagę na nieruchomości takie, jak pałac w Dołhobyczowie. Jakiś czas temu ta późnoklasycystyczna budowla wraz ze wszystkim zabudowaniami trafiła do oferty mojej firmy.

fot. Crystal House

Dołhobyczów: urokliwa przygranicza wieś

Pierwsze wzmianki o Dołhobyczowie – wsi położonej u podnóża Grzędy Sokalskiej – pochodzą z XV w. Tutejszy pałac zbudował Ludwik Rastawiecki, do którego rodziny wieś należała od początku XVIII w. do drugiej połowy XIX w. Wieś zamieszkiwana była zarówno przez ludność polską, jak i ukraińską. W dwudziestoleciu międzywojennym Dołhobyczów był częścią Ukrainy, zaś po drugiej wojnie światowej został przyłączony do Polski.

fot. Crystal House

Dziewiętnastowieczny pałac

Pałac pobudowano w na początku XIX w. Początkowo nie był tak okazały, jak dziś – powstał jako parterowy dwór. Już w 1837 r. budynek został przebudowany według projektu Antonia Corazziego (tego samego, który zaprojektował m.in. Teatr Wielki, Pałac Staszica czy Pałac Mostowskich w Warszawie). Powstały też zabudowania gospodarcze, w tym lamus (budynek służący do przechowywania cennych rzeczy), stajnia, młyn czy gorzelnia.

fot. Crystal House

Hotel w pałacu?

Budynek przeszedł gruntowny remont w 1982 r. i dziś czeka na nowego właściciela, który tchnie weń drugie życie. Ta luksusowa nieruchomość w bardzo pięknej i atrakcyjnej lokalizacji idealnie nadaje się na hotel, spa, obiekt konferencyjny czy dom spokojnej starości. Będzie to tym prostsze, że istnieje projekt adaptacji budynku na potrzeby usług hotelarskich opatrzony zgodą konserwatora zabytków. Niezależnie od tego, jakie przeznaczenie nada mu nowy właściciel, pałac będzie urzekał doskonałą architekturą, urokliwą okolicą, a także ciszą i spokojem z dala od hałasów wielkiego miasta 🙂

Cena za tę perełkę? 5 000 000 złotych.

1 Response
  • Mariola
    3 lutego, 2019

    Perełka dla ludzi z górnej półki, owszem znajdzie się ktoś kto zainwestuje drobne kieszonkowe. Świat zupełnie inny. Mi wystarczy mój mały drewniany domek i nie zamienilabym go na żaden pałac.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.