Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Rzeczy, których nie wiedzieliście o golfie

przez Posted on 2 No tags 7

Gra w golfa to sport, który dopiero odkrywam, ale już mi się bardzo podoba. Ostatnio byłem na Driving Range Wilanów, gdzie zgłębiałem tajniki tego niezwykle szlachetnego sportu. I przy tej okazji postanowiłem przygotować dla was zestawienie kilku ciekawostek o tej dyscyplinie.

fot. Marcin Łuniewski

Pierwsze wzmianki o sporcie podobnym do golfa pochodzą z XIII w. To właśnie wtedy w Holandii grano w grę, w której używano kija i piłki. Zresztą słowo golf wywodzi się z  holenderskiego „kolf”, które oznacza kij. Za ojczyznę golfa uznaje się zazwyczaj Szkocję, a okres powstania dyscypliny sytuuje w średniowieczu. W każdym razie najstarsze pole golfowe to Old Links al Musselburgh Racecourse w Szkocji, zbudowane w 1672 r.

fot. Marcin Łuniewski

Popularność golfa rosła nieprzerwanie od XIX w. W latach 1900-1904 był on nawet dyscypliną olimpijską(do programu olimpiady powrócił w 2016 w Rio de Janeiro).  Ale to w drugiej połowie XX w. miał się stać sportem dostępnym praktycznie dla każdego, kogo było stać na sprzęt, opłaty klubowe i wynajem pola. Do jego popularności niewątpliwie przyczyniło się to, że golf, ze względu na swój mało wysiłkowy charakter, może być uprawiany i przez bardzo młodych i bardzo starych.

fot. Marcin Łuniewski

Najlepsi golfiści zarabiają naprawdę duże pieniądze. Doskonałym przykładem jest golfista wszechczasów czyli Tiger Woods, który przez wiele lat dzierżył pałeczkę najlepiej opłacanego sportowca świata. Dla przykładu, w 2009 r. zarobił on 110 milionów dolarów. Niestety skandale obyczajowe nieco nadszarpnęły jego wizerunek, co przełożyło się na mniejsze wpływy.

fot. Marcin Łuniewski

W Polsce golf zaczął prężnie rozwijać się po przemianach 1989 r. Na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęły powstawać pierwsze pola golfowe, a już w 1993 r. utworzono Polski Związek Golfa. Golfowego bakcyla połknęło wielu polskich celebrytów i sportowców: Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna, Piotr Gąsowski, Mateusz Kusznierewicz, Mariusz Czerkawski czy Jerzy Dudek.

2 Odpowiedzi
 • Arek
  18 lipca, 2018

  Fajnie zebrane informacje 🙂 Fajny pomysł na bloga! Jestem pod wielkim wrażeniem! Pozdrawiam

  • Mrluxury
   20 lipca, 2018

   Dziękuję👍🔥😎

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *