Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

FC Barcelona: więcej niż klub

przez Posted on 0 No tags 3

FC Barcelona to jeden z najstarszych klubów piłkarskichw Europie. Założony w 1899 r. przez Joana Gampera i grupę piłkarzy ze Szwajcarii, Anglii i Hiszpanii, stał się jednym z najsłynniejszych klubów starego kontynentu. Ale FC Barcelona to „więcej niż klub” – to ikona współczesnej piłki nożnej i szeroko rozumianej kultury sportowej, społecznej i politycznej.

Nie bez znaczenia jest fakt, że FC Barcelona jest klubem ze stolicy Katalonii. Katalonia od wielu lat walczy o swoją niepodległość, a sam klub bardziej niż hiszpański jest po prostu kataloński. Może dlatego „El Clásico”, czyli piłkarskie starcie Królewskich z Madrytu z Barça wywołuje tak wiele emocji. Ostatni mecz, który odbył się 6 maja zgromadził blisko 100 tys. ludzi na Camp Nou (stadion ma miejsca dla 99 354 kibiców).

FC Barcelona to najbardziej utytułowany klub europejski. W europejskich rozgrywkach klubów nie zabrakło go ani razu od 1955 r., czyli od ich samego początku. Na swoim koncie Barça ma 25 mistrzostw Hiszpanii, 30 Pucharów Króla Hiszpanii, 5 Pucharów Europy, 4 Puchary Zdobywców Pucharów czy 3 Klubowe Mistrzostwa Świata. FC Barcelona gra w Primera División – najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii – od jej powołania, czyli od 1929 r. Blaugranas nigdy nie spadli do niższej ligi.

Na całym świecie jest ponad tysiąc fanklubów katalońskiej drużyny, a liczba socios, czyli członków klubu Barça przekracza 144 tys. osób. Dla FC Barcelona grały takie tuzy futbolu jak Ronaldinho, Kluivert, Romario, Guardiola, Zubizarreta, Maradona, Cruyff czy Kocsis.

FC Barcelona ma też w swojej historii polskie akcenty. W inauguracyjnym meczu stadionu Camp Nou w 1956 r. Barça zagrała z Legią Warszawa, pokonując warszawski klub 4:2.

Ja FC Barcelonę lubię przede wszystkim za dwie rzeczy: za niesamowitą grę zawsze na poziomie i zawsze przyjemną dla oka, a także za zaangażowanie charytatywne na rzecz UNICEF, któremu od 2006 r. Barcelona przekazuje 1,5 miliona euro rocznie.

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *