Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Skąd się wzięły zamki nad Loarą?

przez Posted on 0 No tags 4

W Dolinie Loary byłem jakiś czas temu przy okazji podróży biznesowej. Przyjmowałem do mojej firmy Crystal House nieruchomość do sprzedaży na wyłączność. Poświęcę jej kilka słów w dalszej części tego wpisu. Dziś jednak chciałbym odpowiedzieć na pytanie skąd się wzięły zamki nad Loarą i dlaczego właśnie w tej części Francji spotkamy najpiękniejsze, najbardziej reprezentacyjne i urokliwe posiadłości francuskiej arystokracji.

Zamki nad Loarą

fot. unsplash.com

Dolina Loary jest często nazywana Ogrodem Francji czy kolebką języka francuskiego. Piękny krajobraz jest połączony z niesamowitymi przykładami renesansowej i oświeceniowej architektonicznej sztuki europejskiej. Nad Loarą i jej dopływami znajduje się blisko 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz oświeceniowych pałaców.

Zamki nad Loarą

fot. unsplash.com

Idealna lokalizacja

Dolina Loary położona jest w środkowej części Francji, pomiędzy Paryżem a Nantes. To właśnie tędy przepływa Loara – najdłuższa rzeka Francji, licząca ponad 1 000 km. Tereny te były zamieszkane już w czasach galijskich ze względu na bliskość słodkiej wody i żyzność ziem. W czasach renesansu doceniono tutejsze ukształtowanie terenu i malownicze krajobrazy. Od 2000 r. środkowa część Doliny Loary jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Skąd się wzięły zamki na Loarą?

Najstarsze zamki nad Loarą mają średniowieczny rodowód i – jak większość tego typu budowli wzniesionych w wiekach średnich – pełniły funkcję obronną. Miało to sens, dopóki Francja prowadziła wojny. Z czasem jednak zapanował pokój, a warownie w XV i XVI w. zaczęto przebudowywać na siedziby francuskiej arystokracji na modłę włoską, gdzie elegancja i kultura były wyznacznikiem statusu i władzy. Za projekty odpowiadali włoscy architekci. To oni tworzyli pełne przepychu zamki i pałace dla króla, jego rodziny i arystokracji.

Zamki nad Loarą

fot. unsplash.com

Wiatry historii

Przez pewien czas Dolina Loary była ośrodkiem władzy królewskiej, jednak w XVII w. Ludwik XIV zbudował pałac w Wersalu i dwór wrócił do Paryża. Niestety dla zamków, już pod koniec XVIII w. wybuchła rewolucja francuska, która wielu właścicielom rezydencji przyniosła śmierć na gilotynie, a samym rezydencjom – zniszczenia i kradzieże. Dziś niektóre zamki pozostają w rękach arystokracji i są ich miejscem zamieszkania, inne pełnią funkcję hoteli, pensjonatów czy muzeów.

fot. Crystal House

Chateau de Bois Renault

Musicie przyznać, że Dolina Loary wraz z zamkami i pałacami to naprawdę ciekawy i przepiękny obszar. Dlatego bardzo ucieszyłem się, gdy jakiś czas temu w ofercie mojej firmy pojawił się Chateau de Bois Renault. O tej iście królewskiej rezydencji przeczytacie więcej tu. A tymczasem obejrzyjcie film i zdjęcia.

fot. Dariusz Pruss

fot. Crystal House

fot. Crystal House

fot. Crystal House

fot. Crystal House

fot. Crystal House

fot. Crystal House

fot. Crystal House

fot. Crystal House

 

Brak komentarzy.

Co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *